Press kit & Bio

SHORT BIO

EN/CZ

We on the Moon are the Pop-Rock Alternative band based in the Czech Republic, Brno and Prague. The band is mostly influenced by the likes of Deaf Havana, Mayday Parade, You me at Six, Fall Out Boy and All Time Low, who they were supporting on their Czech show.

We on the Moon released their debut EP “Trick or Treat” in 2011 through DIY and in 2013 their debut full-length album “Beating The Heroes” which included the main singles „The Ocean Sky“ and „Paralyzed“ received mostly positive reviews and the group won the award for the Best Newcomer of the Year at the Czech Music Awards Zebrik 2013.

In 2014 after the headline shows all over the Czech Republic, as well as supporting great artists, the group comes with new material and released the new video singles “Escape From Nowhere” and “Pretty Little Liar”.

The band is currently recording new material for an upcoming album in 2016 at Regal House Studio with a producer Lee Batiuk (Deaf Havana- Old Souls – UK Chart at Top 10 who helped the band to find a fresh new sound. The brand new single comes out January 2016.

-

We on the Moon jsou 5-ti členná Pop-Rock Alternativná formace z Brna a Prahy. Kapela je ovlivněna převážně americkou a britskou produkcí a můžete v ní slyšet vlivy kapel jako jsou You Me At Six, Deaf Havana, Mayday Parade nebo Al Time Low, kterým WOTM supportovali na jejich CZ show.

WOTM vydali svoje první debutové EP “Trick or Treat” v roce 2011 a v roce 2013 svojí první dlouho hrající nahrávku “Beating The Heroes”, která již obsahovala úspěšné singly “The Ocean Sky” a “Paralyzed”. Deska získala převážně kladné recenze kritiků a kapela si za ní vysloužila vítězství v anketě Objev Roku Žebřík 2013 a následně nominaci Objev Roku hudebních cen TV Óčko.

V roce 2014 po sérii několika headline koncertů po celé ČR, stejně jako turné s několika českými a slovenskými interprety kapela přichází  s novými singly “Escape From Nowhere” a “Pretty Little Liar”.

Kapela v současné době dokončila nahrávání svého nového alba “Home”, které vznikalo pod taktovkou uznávaného producenta Leea Batiuka, který stál u zrodu fantastické nahrávky Old Souls od britské kapely Deaf Havana a který pomohl najít kapele svůj vlastní a nový sound. V únoru 2016 WOTM zveřejňují první vlaštovku z alba, videosingl s názvem “Crashes”, který sklidil řadu pozitivních reakcí a recenzí nejen v ČR a SK, ale také v Americe, či Británii, kde kapela jedná s několika managementy a labely o zastupování a možností přejít na mezinárodní trh.

Deska “Home” oficiálně vychází 21. dubna 2016, ale už teď je k dispozici na několika digitálních platformách a kapela se rozhodla zveřejnit celý stream alba na YouTube.


BAND
Tomáš Červinka - singer   Jakub Hovorka - guitar   Jirka Vlček - Bass   Kuba Salava - drums   Radek Kuna - Guitar


DOWNLOADS

Logo (.pdf)

Logo (.png)

Stageplan (.pdf)

Hi-res photo (.jpg)


REFERENCES

MTv, TV Ocko, Evropa 2 Radio, Fajn Radio, UNICEF foundation

Press:

Daily – MF Dnes, Metro, interviews in TV Prima,TV Ocko,MTV, VIP News, Rock and Pop


AWARDS

Nominated for TV Ocko Awards – Newcomer of the Year 2013

Newcomer of the Year 2013  – 1st Place Czech Music Awards Zebrik


FESTIVALS WE’VE PLAYED

Rock for People (30 Seconds to Mars, The Gaslight Anthem, Foals, Muse, Enter Shikari,Bloc Party, A day to Remember,Biffy Clyro and many others.

The Biggest Czech Music Festivals (10 – 30k attendance)

Ceske Hrady

JamRock

United Islands


SHARED THE VENUE WITH 

All Time Low, Young Guns, Vanilla Sky, The Paranoid, From Our Hands, Horkyze Slize, IneKafe and many others


GEAR LIST

 Guitars

PRS CUSTOM 24
Fender Telecaster USA
Gibson Les Paul Studio
Fender Jaguar Special HH
PRS 24 CE
Fender Precision Bass

Amps

Bogner Uberschall
Bogner Uberschall Twin Jet
Ampeg SVT4 PRO

Cabs

Orange PPC412
Mesa Boogie 4×12 Rectifier
Ampeg Cabinet